Partnerzy:

Turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Europy Juniorek- Polki w Fina³ach ME!!!

2011-03-29 15:00:11 - admin
 Grecja pokonana, Polki w fina³ach ME !!!| 27-03-2011r.ZPRP
Na zakoñczenie turnieju kwalifikacyjnego w Goleniowie, reprezentacja Polski juniorek wygra³a z Grecj± 33:24 (18:10), dziêki czemu zapewni³a sobie drugie miejsce w imprezie, a co za tym idzie awans do fina³ów Mistrzostw Europy! Nieoczekiwanie pocz±tek spotkania nale¿a³ do naszych rywalek, które wysz³y na prowadzenie 5:0. Na szczê¶cie od tego momentu na parkiecie dominowa³y ju¿ Bia³o-czerwone, które nie mia³y wiêkszych problemów z odniesieniem koñcowego zwyciêstwa.
Mecz rozpocz±³ siê od dwóch bardzo udanych parad bramkarek obu dru¿yn - Ewy Sielickiej i Kassandry Chotokouridou. Dosyæ nieoczekiwanie po up³ywie 6. minut to Greczynki prowadzi³y 5:0, trzy trafienia z dystansu zaliczy³a ich najgro¼niejsza zawodniczka Chrysoula Chronopoulou. Trener Edyta Majdziñska musia³a zareagowaæ i natychmiast poprosi³a o czas. Jej zawodniczki gra³y niedok³adnie w ataku, mia³y k³opoty ze skuteczno¶ci±, raz po raz traci³y pi³kê. Tak¿e defensywa Polek nie stanowi³a takiego monolitu jak w dniu wczorajszym.Przerwa w grze okaza³a siê zbawienna w skutkach, wynik po stronie Bia³o-czerwonych otworzy³a w koñcu, wykorzystuj±c rzut karny, Monika Kobyliñska. Nasze zawodniczki przesz³y na obronê 5-1, co okaza³o siê znakomitym posuniêciem. Greczynki nie mog³y ju¿ liczyæ na ³atwe rzuty, a dodatkowo kilka trudnych pi³ek z³apa³a Justyna Borkowska, która zast±pi³a w bramce Ewê Sielick±. Dziêki skutecznej grze w destrukcji mogli¶my liczyæ na kontrataki, w ci±gu paru minut po 3 bramki zdoby³y w ten sposób bardzo szybkie Katarzyna Janiszewska i Kinga Gutkowska. Lepiej zaczê³o te¿ funkcjonowaæ ko³o, co zaowocowa³o trafieniami Joanny Szarawagi Zuzanny Wa¿nej. Tak wiêc po kwadransie to Polki prowadzi³y 9:6. W drugim kwadransie podopieczne Edyty Majdziñskiej systematycznie powiêksza³y przewagê, bardzo dobrze prezentowa³a siê obrotowa Szarawaga, na któr± rywalki nie potrafi³y znale¼æ recepty – jej gole da³y polskiemu zespo³owi prowadzenie 14:8. Pochwaliæ te¿ trzeba za dok³adne dogrania do ko³a nasze rozgrywaj±ce – Kingê Damaziak i Katarzynê Kozimur. W ostatnich minutach pierwszej partii nasze zawodniczki zatraci³y nieco skuteczno¶æ, ale i tak do przerwy Polska wygrywa³a 18:10.
Pocz±tek drugiej po³owy mia³ podobny przebieg do pierwszych minut spotkania. Inicjatywa nale¿a³a do Greczynek, a na listê strzelczyñ wpisa³y siê Konstantina Xanthopoulou oraz Alexandra Gkergina. Na szczê¶cie tym razem Bia³o-czerwone du¿o szybciej siê otrz±snê³y, aby ju¿ po chwili odpowiedzieæ trafieniami Wiloetty Staniczek i Kingi Damaziak. W 40. minucie po golu Wa¿nej z ko³a polski zespó³ prowadzi³ ju¿ 23:13. Trener Majdziñska dokona³a paru zmian, na placu gry pojawi³y siê m.in. Marzena Cempa, Aleksandra Tomczyk i Joanna Koz³owska. Greczynkom na chwilê uda³o siê zmniejszyæ dystans dziel±cy obie dru¿yny do siedmiu bramek, ale bramki Koz³owskiej i Cempy przywróci³y stan rzeczy sprzed paru minut (27:17 w 51 minucie). W koñcówce obraz gry nie zmieni³ siê, Polki kontrolowa³y przebieg meczu, ca³y czas zachowuj±c bezpieczn± przewagê. Selekcjoner polskiej kadry próbowa³a ró¿nych wariantów, na ¶rodku duet Wa¿na – Koz³owska zast±pi³y Szarawaga w parze z Justyn± Fija³kowsk±.  Ze skrzyde³ bezlito¶nie punktowa³y Janiszewska i Gutkowska. Ostatecznie nasza reprezentacja zwyciê¿y³a 33:24, czym przypieczêtowa³a awans do fina³ów Mistrzostw Europy, które na prze³omie czerwca i lipca odbêd± siê w Czechach! W szczelnie wype³nionej hali w Goleniowie rozleg³o siê g³o¶ne Dziêkujemy! Dziêkujemy!.
Polska – Grecja 33:24 (18:10)
Polska:Sielicka, Borkowska Gutkowska 4, Cempa 3, Janiszewska 7, Damaziak 1, Tomczyk, Kobyliñska 1, Kozimur 3, Wa¿na 4, Fija³kowska, Staniczek 2, Koz³owska 2, Szarawaga 6.
Grecja:Chotokouridou, Paraskevaidou – Chatziparasidou, Moyratidou 6, Xanthopolou 2, Zygoura 2, Magiopoulou, Tsitsouki, Karagianidou A., Kostopoulou 1, Gkergina 5, Chronopulou 8, Oraiopoulou, Anastasiadou.
Sêdziowa³y:Unlu-Hatipoglu – Simsek (Turcja)
Widzów:800 (komplet)
Wêgry – Litwa 34:23 (18:11)